IN FASHION WE TRUST

Kiedyś o religii się nie mówiło. To była indywidualna sprawa, siedząca we wnętrzu każdego z nas. Religia była też nietykalna, była tematem tabu o którym bez powodu nie ma co mówić.

Oczywiście, metaforyczny „zakazany” owoc najlepiej smakuje, a więc powoli zasady zaczęły być łamane.

Kto na ogół robi pierwszy krok? Sztuka, zdecydowanie. Znacie Davida LaChapelle’a? Cóż, pora poznać. Słynny artysta w 2003 roku stworzył serię fotografii przedstawiających Jezusa w czasach współczesnych, pt. „Jesus is my homeboy”. Wielki szok, zgorszenie, lokalni obrońcy wiary atakują… Chaos.

jesus is my homeboy

Fakt faktem, należy przyznać, że po sztuce kolejną ważną i ODWAŻNĄ dziedziną jest … tak, moda.

Czy ktokolwiek z Was pomyślałby kiedykolwiek o noszenie T-shirtu z Jezusem czy jakąkolwiek inną świętą postacią? Czy ktokolwiek z Was, zanim się ubierze, myśli o tradycjach, wierzeniach i religii?

Sama przyznam, brzmi to absurdalnie! Jednak przemy naprzód, a co za tym idzie – z czasem zaczyna brakować granic, które balibyśmy się przekroczyć. Powiedzmy wprost: moda się nawraca! Zacznijmy od moich ulubieńców, czyli duetu Dolce&Gabbana. Słynni projektanci już od kilku sezonów promują sycylijską sztukę sakralną. Na tkaniny nadrukowują motywy z barokowych malowideł kościelnych, a modelki na pokazach stylizują na Maryje rodem z obrazów niesionych na procesjach. Ubierają je w złote żakardowe suknie, na szyje zakładają im różańce, a na głowy korony. Jak sami przyznają – we włoskich rodzinach wiara to jeden z ważniejszych aspektów tożsamościowych, co jest powszechnie znanym faktem.

dolcee-horz

 

Kolejny kontrowersyjny? To nowy ulubieniec świata mody, czyli Ricardo Tisci z Givenchy. To on na zwykłą czarną bluzę nadrukował wizerunek Matki Boskiej i jelonka Bambi – czy to ta słynna macdonaldyzacja, o której tyle się mówi?

bambo

Śmiały i do tej pory zawzięty antyklerykał, czyli dom mody McQueen pod kierownictwem Sarah Burton funduje nam w swej kolekcji przegląd inspiracji Kościołem Anglikańskim. Nie muszę chyba wspominać, że wszystko to w barokowym i pełnym przepychu klimacie, prawda?

mcqueen

Warto zauważyć, że nawrócenie w modzie to nie tylko „bezczeszczenie” świętych wizerunków. To także pewnego rodzaju styl bycia, który nakłada się na styl ubierania. Powszechny ascetyzm wzorowany na księżach pojawił się na wielu wybiegach w tym sezonie.

Stella McCartney proponuje czarne suknie ze stójkami w oczywisty sposób parodiujące sutanny. Białe koszule, spódnice za kolano, proste mokasyny – to z kolei wizja Celine.

Religia tak mocno zakręciła w głowach projektantom, że pragnący być zawsze nr. 1 Karl Lagerfeld nakręcił film „Moda jako religia”, który komentuje następującymi słowami: Moda funkcjonuje tak samo jak Kościół. Są wyznawcy, rytuały, prorocy. Warto wspomnieć, że Lagerfeld już dawno ochrzcił się samozwańczym „Papieżem mody”.

Karl_Lagerfeld_Mode_als_Religion_VOX_Dokumentation_TV_Film_Martina_Neuen_01

Po przeanalizowaniu wizji wiary w kontekście mody, pojawia się pytania: co na to świat? A dokładniej: co na to streetwear? Za granicami naszego kraju bluza Givenchy, korony D&G i wiele innych atrybutów „świętości” przyjęto entuzjastycznie. Jak będzie w naszej konserwatywnej Polsce? Czy niedługo na naszych ulicach zobaczymy nową modową sektę, która emanuje religią na lewo i prawo? Trudno powiedzieć. Niegdyś znany Arkadius, w 2002 r. wzbudził masę kontrowersji wypuszczając na wybieg modelkę przebraną za Matkę Boską. Sam ucharakteryzował się na Chrystusa. Aplauzu nie było. Także pokaz Macieja Zienia w Kościele św. Augustyna sprowokował wiele nienawistnych komentarzy. Jak, w takim razie, zaprezentuje się nasz rodzimy streetwear? Czy nadążymy za modą? A może powiemy STOP?

Dajmy sobie czas.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s